Nagrywanie telefonem funkcjonariusza policji w trakcie czynności służbowych – wolno, czy nie? cz.2

Skoro wiesz już, że możesz nagrywać interwencje policji, co z upublicznieniem jej w sieci? W internecie nie brakuje nagrań wideo, gdzie możemy zobaczyć twarz, odznakę i dane personalne poszczególnych policjantów. Dodatkowo doskonale słychać ich imię, nazwisko i stopień.
Dobra osobiste i publikacja wizerunku funkcjonariusza państwowego
Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
Nie ma zatem żadnych przesłanek mówiących o tym, że nagrywanie funkcjonariusza policji narusza jego dobra osobiste. W przypadku bezprawnego upublicznienia ich (np. w sieci), policjant może dochodzić swoich praw na gruncie procesu cywilnego. Jeśli jednak wizerunek i poufne dane funkcjonariusza zostaną zamaskowane (zarówno w nagraniu audio, jak i wideo), sprawa zostanie rozpatrzona błyskawicznie. Dlaczego? Ponieważ dobra osobiste osób niewyrażających zgody na upublicznianie swoich danych osobowych zostały zabezpieczone.