Na czym polega władza rodzicielska?

Władza rodzicielska obejmuje cały kompleks obowiązków i praw, które przysługują rodzicom względem ich niepełnoletniego potomstwa. Przysługuje ona obojgu rodzicom, niezależnie od tego, czy pozostają oni w związku małżeńskim, czy też nie, a jej zakres jest dla obojga rodziców jednakowy i każdemu z nich przysługuje pełnia władzy.
Główną cechą władzy rodzicielskiej jest możliwość podejmowania decyzji prawnych w sprawach dotyczących dziecka takich jak zdrowie, leczenie, edukacja, zajęcia dodatkowe, wychowanie, religia, czy też trzymanie pieczy nad majątkiem dziecka i powinna być ona wykonywana tak, jak tego wymaga interes społeczny oraz dobro dziecka. Oznacza to, że rodzice mają prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, do dokładania wszelkich starań o życie i zdrowie dziecka, jego pełną sprawność zarówno fizyczną jak i psychiczną. Ich obowiązkiem jest też wpajanie dziecku zasad moralności, wyrabianie w nim sumienności, poczucia obowiązku oraz poszanowania cudzej własności.
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego władza rodzicielska trwa aż do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Jednakże może ona ustać wcześniej przyczyn, do których należą między innymi utrata przez rodzica pełnej zdolności do czynności prawnych, śmierć rodzica, pozbawienie władzy rodzicielskiej na mocy orzeczenia sądowego, zaprzeczenie ojcostwa, zaprzeczenie macierzyństwa, unieważnienie uznania dziecka, zmiana prawomocnego wyroku ustalającego ojcostwo w wyniku skargi o wznowienie postępowania, przysposobienie czy też jego rozwiązanie.