Majątek osobisty małżonka

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa, która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków. Jednak nie wszystko zalicza się do majątku wspólnego, a przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą przede wszystkim przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa. Przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę oraz takie, które służą wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb także nie wchodzą do majątku wspólnego. Majątkiem osobistym małżonka są też prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom jak również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie. Majątek osobisty to także przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi.
Do majątku osobistego wchodzą też wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jak również przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Majątek osobisty małżonka tworzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Do majątku osobistego wchodzą też prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy.