Kryminalna historia Poznania
Interesującą, wartą przypomnienia jest publikacja autorstwa Adama Pleskaczyńskiego i Tomasza Specyała pt. “Kryminalna Historia Poznania” przedstawiająca w niezwykle ciekawy i przystępny sposób poznański półświatek jak i metody jakimi władze Poznania starały się zapewnić mieszkańcom ład i porządek...
Interesującą, wartą przypomnienia jest publikacja autorstwa Adama Pleskaczyńskiego i Tomasza Specyała pt. “Kryminalna Historia Poznania” przedstawiająca w niezwykle ciekawy i przystępny sposób poznański półświatek jak i metody jakimi władze Poznania starały się zapewnić mieszkańcom ład i porządek. Na ponad 300 stronach bogato uzupełnionych zdjęciami i rycinami przeczytamy o tak oryginalnych miejscach jak poznańskie więzienia, lupanary, izby śmierci, dom kata, pracownie alchemików. Autorzy zdradzają kulisy złodziejskiego rzemiosła, opisują przypadki głośnych oszustw, przestępstw dokonywanych przez kasiarzy i fałszerzy odwołując się m.in. do ówczesnych publikacji prasowych. Poruszają również tematy trudne jak homoseksualizm, prostytucja czy też pornografia. W publikacji znajdziemy również wywody dotyczące kary śmierci, zasad jej wykonywania na przestrzeni dziejów, poznajemy kulisy fachu kata. Autorzy poświcili również uwagę rozwijającej się motoryzacji i ruchowi ulicznemu.
Adam Pleskaczyński jest znanym popularyzatorem historii, z zamiłowaniem odkrywającym tajemnice z przeszłości Poznania i Wielkopolski. Warto przypomnieć niezwykle ciekawą i interesującą - znaną prawie każdemu Poznaniakowi - pozycję jego współautorstwa (z M. Januszkiewiczem) pt. „Podręcznik Poznańczyka albo 250 dowodów wyższości Poznania nad resztą świata”. Jest też autorem filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych.
Tomasz Specyał jest z wykształcenia historykiem-archiwistą, specjalizującym się w zagadnieniach związanych z przedwojenną poznańską prostytucją.
Wydawca: Art Media Studio, Poznań 2008 r.