Kontakty z dzieckiem po rozwodzie

Ustalenie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie rodziców często naprzykrza wielu problemów, szczególnie jeśli ci nie pozostają ze sobą w poprawnych stosunkach. Mimo to muszą oni dojść do konsensusu odnośnie zasad dotyczących kontaktów z dzieckiem, w przeciwnym wypadku spór w tej kwestii rozstrzygnie sąd rodzinny mając na uwadze dobro małoletniego dziecka. Dla samego dziecka rozwód również nie pozostaje obojętny – jego rodzice się rozeszli, a rodzina rozpadła, co za tym idzie jego życie już nigdy nie będzie wyglądało jak wcześniej.
Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem to zarówno prawo jak i obowiązek rodzica niezależnie czy po rozwodzie dany rodzic ma pełną lub ograniczoną władzę rodzicielską. Co więcej, prawo do kontaktów z dzieckiem ma również taki rodzic, który został całkowicie tej władzy pozbawiony. Zaznaczyć również należy, że sposób, miejsce, częstotliwość i zakres kontaktów należy dostosować do wieku, potrzeb i możliwości dziecka. Dodatkowo zadbanie o dobre relacje dziecka z drugim rodzicem jest obowiązkiem tego, z którym mieszka ono na stałe.
Utrzymywanie kontaktów można podzielić na bezpośrednie i pośrednie. Kontakt bezpośredni to nic innego jak spotykanie się z dzieckiem i przebywanie z nim – zaliczają się do tego wszelkiego rodzaju odwiedziny i wyjazdy poza miejsce zamieszkania. Kontakt pośredni to między innymi rozmowy telefoniczne, korespondencja tradycyjna czy też elektroniczna oraz inne środki umożliwiające komunikację na odległość takie jak przykładowo komunikatory umożliwiające wideorozmowę.