Komornik zabrał całe wynagrodzenie – co zrobić?

Chociaż według art. 881. Zajęcie wynagrodzenia za pracę przez komornika KPC (kodeksy postępowania cywilnego) komornik może zająć jedynie część wynagrodzenia przekraczającą kwotę wolną od zajęcia, często dochodzi do sytuacji, w których zajmuje on całą sumę. Kiedy ma do tego prawo? Co zrobić w takiej sytuacji?
Wynagrodzenie wolne od zajęcia
Kwota wolna od zajęcia wynosi wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę z tytułu umowy o pracę. Oznacza to, że jeśli pracownik pobiera 2250 zł brutto (kwota wyznaczona w roku 2019), komornik nie może jej zająć. Wyjątkiem są sprawy alimentacyjne, gdzie mimo pobierania minimalnej pensji krajowej, komornik sądowy może dłużnikowi pozostawić jedynie 40% wynagrodzenia, czyli 900 złotych brutto.
Jeśli komornik mimo wszystko zajął pełne wynagrodzenie, należy niezwłocznie się od tego odwołać i skontaktować konkretną z kancelarią. Takie przypadki są jednak rzadkością, ponieważ prawdopodobnie wcześniej zareaguje pracodawca, który otrzyma pismo o egzekucji.
Kiedy komornik może zająć pełne wynagrodzenie?
Inaczej jest jednak w przypadku wynagrodzenia za pracę z tytułu umowy cywilnoprawnej, czyli zlecenia lub umowy o dzieło. Komornik sądowy w takich wypadkach może jednak zająć 100% pensji, ponieważ tzw. “śmieciówki”, nie są w żadnym wypadku chronione prawem.
Czy można się przed tym uchronić? Tak. Dłużnik musi spełniać jednak konkretne warunki, np. umowa cywilnoprawna musi być jego jedynym źródłem dochodu. Jeśli kwalifikuje się on do złożenia wniosku o obniżenie kwoty zajęcia komorniczego, musi zrobić to niezwłocznie w kancelarii komorniczej, która zajmuje się jego sprawą.