Kiedy następuje zatarcie skazania?

Odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, czym jest zatarcie skazania?
Zatarcie skazania to instytucja uregulowana w art. 106 Kodeksu karnego, określana również jako zatarcie wyroku. Polega ono na tym, że dane osoby skazanej usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego a wyrok uważa się za niebyły, tak jak gdyby nigdy nie zapadł. Zatarcie skazania powoduje, że osoba skazana odzyskuje status osoby niekaranej w każdym możliwym znaczeniu tego słowa i może ona oficjalne uzyskać zaświadczenie o niekaralności.
Kiedy następuje zatarcie skazania?
Jest to uzależnione od rodzaju orzeczonej kary oraz od jej wysokości - im cięższa kara została orzeczona, tym dłuższy termin do zatarcia skazania. Terminy te są określone w art. 107 K.k.
Najdłuższy okres do zatarcia skazania obowiązuje w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności, pozbawienia wolności na 25 lat oraz karę dożywotniego pozbawienia wolności, wynosi on bowiem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.
W przypadku kary ograniczenia wolności termin ten wynosi 3 lata, natomiast w przypadku kary grzywny oraz skazania z jednoczesnym odstąpieniem od wymierzenia kary zatarcie następuje już po roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. W tych przypadkach nie jest wymagane składanie wniosku, zatarcie skazania następuje z mocy prawa.