Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Od 15 kwietnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu Karnego wykonawczego przywracająca tak zwany areszt domowy, czyli możliwość odbycia kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego poza faktycznym zakładem karnym. Sam system dozoru elektronicznego zapewne każdy widział w filmach bądź serialach. Składa się on z nadajnika umieszczonego w wodoodpornej opasce umocowanej na przegubie ręki lub kostce nogi oraz urządzenia monitorującego zamontowanego w miejscu odbywania kary.
Harmonogram odbywania takiej kary każdemu skazanemu indywidualnie wyznacza Sąd. W ściśle określonych godzinach skazany musi przebywać w swoim domu lub innym miejscu odbywania tejże kary. Za zgodą Sądu skazany może również w określonych godzinach chodzić do pracy, spotykać się z rodziną czy też robić zakupy, co oznacza że dozór elektroniczny umożliwia skazanemu prowadzenie w miarę normalnego, jednakże obciążonego stałą i niekrępującą kontrolą, trybu życia.
Jakie są przesłanki do odbycia kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego? Otóż wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku oraz nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 K.K, skazany posiada określone miejsce stałego pobytu, osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły na to zgodę, jest to wystarczające dla osiągnięcia celów kary, a odbywaniu kary pozbawienia wolności aresztem domowym nie stoją na przeszkodzie możliwości techniczno-organizacyjne związane z wykonywaniem takiego dozoru.