Jazda na suwak i korytarze życia od 6 grudnia 2019

Każdy rok przynosi nam zmiany, które są potrzebne. Tak też będzie dnia 6 grudnia, który może okazać się przełomowy dla użytkowników dróg publicznych. Dlaczego? Ponieważ w życie wchodzi ustawa, która reguluje m.in. jazdę na suwak i korytarze życia.
Co się zmieni i czy różnica będzie zauważalna? Jakie kary czekają na osoby, które nie mają zamiaru dostosować się do panujących zasad? Sprawdź i dowiedz się wszystkiego wcześniej, by wiedzieć, na co musisz się przygotować.
Zmiany na drogach
O ile z korytarzem życia nie powinno być większego problemu, gdyż jest to technika stosowana od lat w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia osób trzecich, o tyle przepisy dotyczące jazdy na suwak mogą dla wielu stanowić pewien problem. W obydwu przypadkach dotychczas takie zachowania były jedynie gestem odpowiedzialnego zachowania i dobrej woli, lecz w tym momencie są one uwarunkowane prawnie.
Korytarz życia to technika stosowana w przypadku dróg wielopasmowych. Umożliwia ona wolny i szybki przejazd służbom ratowniczym. Zgodnie z przepisami jazdy na suwak, kierowca, którego pas się nie kończy, ma obowiązek wpuścić jeden pojazd z kończącego się pasa. Jeśli zanikają dwa pasy, kierowca jadący tym kontynuowanym ma obowiązek przepuścić dwa pojazdy.
Co ciekawe, kary za niedostosowanie się do panujących przepisów nie zostały ustalone. Wysokość mandatu zależy więc jedynie od dobrej woli policjanta. Powstaje zatem pytanie, co w sytuacji, czy osoba, której kończy się pas, musi upewnić się, że kierowca z lewej strony ma zamiar go wpuścić i czyja będzie wina spowodowania stłuczki. Ponieważ obydwie strony nie zastosowały zasady ograniczonego zaufania i zachowania bezpieczeństwa.