Jak znieść współwłasność?

Zacznijmy od tego czym jest współwłasność? Jest to prawo do tego samego przedmiotu czy też nieruchomości, które przysługuje więcej niż jednej osobie. Każdy z właścicieli może zatem korzystać z danej rzeczy czy nieruchomości w określony sposób, ale nie ma prawa do samodzielnego rozporządzania nią, co z kolei może powodować duże problemy, szczególnie kiedy właściciele nie są zgodni co do sposobu zarządzania daną współwłasnością.
Zniesienie współwłasności pozwala zarówno na podzielenie wspólnej rzeczy jak i na wyrównanie wartości poszczególnych jej udziałów przez dopłaty pieniężne. W przypadku przedmiotu, którego nie da się w żaden sposób podzielić, może on zostać przyznany jednemu ze współwłaścicieli na wyłączność z jednoczesnym obowiązkiem spłaty pozostałych. Zniesienie współwłasności może odbyć się na dwa sposoby - umownie oraz na drodze orzeczenia sądowego i zażądać może go każdy ze współwłaścicieli.
Sądowe zniesienie współwłasności odbywa się na drodze postępowania nieprocesowego, a wniosek może złożyć zarówno każdy ze współwłaścicieli jak i spadkobiercy zmarłego współwłaściciela. We wniosku tym należy dokładnie określić przedmiot współwłasności, jeżeli jest to nieruchomość trzeba wskazać jej położenie, powierzchnię, części składowe oraz prawa z nią związane.
Do umownego zniesienia współwłasności stosuje się ogólne przepisy Kodeksu Cywilnego. W przypadku nieruchomości konieczne jest jednak zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, dodatkowo u notariusza muszą stawić się wszyscy współwłaściciele i wszyscy oni muszą wyrazić zgodę na treść aktu notarialnego.