Jak zabezpieczyć umowę z kontrahentem?

Istnieje wiele sposobów na to, aby zabezpieczyć umowę z kontrahentem. Jako pierwszej przyjrzyjmy się karze umownej. Zabezpieczenie to polega na tym, że w treści umowy strony ustalają, że w sytuacji powstania szkody mającej miejsce na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, jej naprawienie nastąpi poprzez zapłatę określonej kwoty pieniężnej.
Kolejną metodą jest wszczęcie egzekucji przez komornika bez wcześniejszego przeprowadzania postępowania sądowego – strony umowy zobowiązują się w akcie notarialnym do dobrowolnego poddania się egzekucji w przypadku niespełnienia przez nie obowiązków umownych. Wierzyciel przedkłada wtedy akt notarialny i kieruje egzekucję do komornika, musi jednak przedtem uzyskać klauzulę wykonalności. Art. 777 Kodeku Postępowania Cywilnego wskazuje elementy konieczne do takiego oświadczenia.
Weksel to papier wartościowy o określonej przez prawo wekslowe formie - wystawia go jedna ze stron umowy, by w razie zaistnienia odpowiednich okoliczności druga strona mogła go spieniężyć. W umowach gospodarczych dość często stosowane są weksle in blanco, spisywane przez wierzyciela przed ich realizacją. Weksel można wystawić w dowolnej formie, potrzeba jedynie podpisu wystawcy, a należności z nich dochodzi się w sądowym postępowaniu nakazowym.
Poręczenie uregulowane w art. 876 Kodeksu Cywilnego jest kolejną formą zabezpieczenia. Poręczyciel zobowiązuje się do wykonania zobowiązania umownego w przypadku, gdyby strona umowy sama go nie wykonała. Poręczenie dotyczy zarówno świadczeń pieniężnych jak i niepieniężnych.