Jak uniknąć dziedziczenia długów?

Powołanie do spadku nie zawsze oznacza, że spadkobierca odziedziczy po zmarłym jedynie majątek. Otóż w skład masy spadkowej wchodzą nie tylko aktywa składające się na majątek spadkodawcy, ale także i pasywa, czyli wszystkie nieuregulowane przez zmarłego zobowiązania, które mogą znacznie przekroczyć wartość pozostawionego spadku. Powstaje zatem pytanie: czy spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe?
Art. 1030 Kodeksu cywilnego stanowi, że do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Natomiast od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku. W tym miejscu należy wspomnieć, że spadkobierca może ustosunkować się do spadku na trzy sposoby: odrzucić spadek w całości, przyjąć spadek w całości bądź też przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Jeżeli spadkobierca zdecyduje się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiada on za długi spadkowe jedynie do wysokości ogólnej wartości majątku spadkodawcy. Jeśli jednak spadkobierca podejmie decyzję o odrzuceniu spadku nie będzie on musiał spłacać długów po zmarłym, jednakże oznacza to również, że nie będzie miał on praw do żadnego majątku spadkodawcy – w tym do zachowku. Warto również wiedzieć, że odrzucony spadek przechodzi wtedy na kolejnych dziedziców ustawowych, czyli na dzieci a potem wnuki spadkobiercy. Dodatkowo w przypadku niepełnoletnich spadkobierców na ich opiekunach spoczywa obowiązek podjęcia decyzji o odrzuceniu spadku, wymaga to jednak zgody sądu opiekuńczego.