Jak napisać odpowiedź na pozew

Odpowiedź na pozew jest pismem procesowym, a zatem, jak każde tego typu pismo, musi obowiązkowo zawierać pewne elementy takie jak: oznaczenie sądu, do którego odpowiedź jest skierowana wraz ze wskazaniem adresu sądu, imię i nazwisko stron oraz adres zamieszkania każdej z nich, oznaczenie rodzaju pisma – „Odpowiedź na pozew”, sygnaturę akt sprawy, treść odpowiedzi, dowody na poparcie przytoczonych przez pozwanego okoliczności, uzasadnienie twierdzeń pozwanego, wymienienie wszystkich załączników oraz własnoręczny podpis na końcu wniosku.
W związku z powyższym, co powinna zawierać odpowiedzi? Tu przede wszystkim trzeba ustosunkować się do żądań powoda, kolokwialnie mówiąc czy zgadzamy się z żądaniem zawartym w pozwie? Jeżeli się z nim nie zgadzamy należy wyraźnie zaznaczyć, że wnosimy o oddalenie powództwa w całości. Jeśli się zgadzamy, ale tylko częściowo, musimy dokładnie napisać w jakiej części się zgadzamy – można wtedy wnosić o oddalenie powództwa w części.
W odpowiedzi na pozew powinno się odnieść się do wszystkich kwestii w nim poruszonych – z którymi żądaniami i twierdzeniami powoda się zgadzamy, a które są według nas bezpodstawne bądź wręcz nieprawdziwe i dlaczego. W odpowiedzi takiej można podnieść wszystkie zarzuty i roszczenia powoda, trzeba jednak szczegółowo opisać argumenty i przedstawić dowody popierające nasze stanowisko. Najczęstszymi dowodami są przesłuchania stron i świadków, wszelkiego rodzaju istotne dla sprawy dokumenty, w tym zdjęcia i nagrania oraz opinia biegłego.