Hulajnoga elektryczna a przepisy

Jeszcze całkiem niedawno stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany, co w efekcie stwarzało realne zagrożenie bezpieczeństwa zarówno dla użytkowników dróg jak i chodników.
Wraz z nowelizacją ustawy prawa o ruchu drogowym kwestia hulajnóg elektrycznych i innych, została uregulowana. W wyniku tych zmian użytkownicy urządzeń transportu osobistego (UTO) mają obowiązek poruszać się nimi po ścieżkach rowerowych lub pasach ruchu wyznaczonych dla rowerów z maksymalną prędkością do 20 km/h. W przypadku braku wyżej wymienionych, są oni zobowiązani korzystać z jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h. Drogą wyjątku użytkownicy hulajnóg elektrycznych mogą poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych jeżeli nie ma ścieżki bądź wydzielonego pasa dla rowerów – muszą oni jednak dostosować prędkość jazdy do pieszych, zobowiązani są również do ustępowania im pierwszeństwa oraz nieutrudniania ruchu, a także zachowania szczególnej ostrożności.
Ważnym jest również, że przewożenie hulajnogą elektryczną czy też innym UTO osób trzecich, zwierząt i przedmiotów jest zakazane. Podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu, kierowania e-hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu jest bezwzględnie niedozwolone. Osoby poruszające się na elektrycznych hulajnogach i innych UTO obowiązuje również zakaz wjazdu na przejścia dla pieszych. Dodatkowo w razie niebezpiecznej jazdy, mogą zostać one ukarane mandatem.