Dział spadku i co trzeba o nim wiedzieć?

Zacznijmy od tego, czym jest dział spadku?
Otóż dziedziczenie nie polega na tym, że poszczególni spadkobiercy otrzymują konkretnie wskazane składniki majątku spadkodawcy, tak dzieje się tylko w przypadku obecności testamentu. Spadkobiercy otrzymują całą masę spadkową majątki spadkowego i stają się jego współwłaścicielami. W związku z czym, aby zlikwidować ten stan współwłasności konieczne jest przeprowadzenie działu spadku. Oznacza to, że dział spadku to nic innego jak podział majątku spadkowego między spadkobiercami.
Przeprowadzenie działu spadku nie jest obowiązkowe, warto jednak go dokonać i to możliwie szybko, najlepiej zaraz po zakończeniu formalności związanych ze stwierdzeniem dziedziczenia.
Jak zatem przeprowadzić dział spadku?
Są na to dwa sposoby: poprzez umowę między wszystkimi spadkobiercami, bądź też na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jak można się domyślić umownego działu spadku dokonuje się poprzez zawarcie umowy między wszystkimi spadkobiercami. Może być ona zawarta w zwykłej formie pisemnej, jednakże jeśli w skład spadku wchodzi jakakolwiek nieruchomość, to umowa o dział spadku musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Do sądownego działu spadku dochodzi natomiast, gdy spadkobiercy nie potrafią bądź nie chcą dojść do porozumienia w tej kwestii, lub kiedy są oni zgodni ale chcą przeprowadzić sprawę w sądzie.
Warto również nadmienić, że w trakcie działu spadku nie są dzielone długi spadkowe. Odpowiedzialność wobec wierzycieli i spłata należności następuje zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.