Dowody w sprawach cywilnych, czyli jak wygrać w sądzie

Przedstawienie dowodów w czasie sprawy sądowej może okazać się kluczowym elementem decydującym o dalszym przebiegu i finalnym ogłoszeniu wyroku. Obydwie strony powinny zebrany materiał dowodowy zaprezentować przed sądem, by móc udowodnić swoją rację. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy dowód powinien zostać pozyskany w sposób legalny, by mógł zostać on dopuszczony do rozpatrzenia i być wpisanym na listę.
Czym jest materiał dowodowy w sprawach cywilnych? Jak go zdobyć i przedstawić przed sądem? Chcemy zaprezentować Państwu kilka sprawdzonych metod i najważniejszych informacji.
Gdzie pozyskiwać dowody i czym mogą one być
Chociaż w sprawach karnych najczęstszym i najbardziej przekonywującym dowodem są m.in. takie elementy jak narzędzia zbrodni, odciski palców, analiza krwi itp. warto pamiętać, że sprawy cywilne dotyczą zazwyczaj mniej drastycznych sytuacji.
Dowodem w sprawie może być wszystko, co zostało pozyskane w sposób legalny i nie zagraża utratą majątku, pracy lub dobrego imienia osób trzecich (niezwiązanych ze sprawą). Najczęstszym materiałem dowodowym w sprawach cywilnych są dokumenty, podpisy, zeznania świadków i sam kodeks cywilny, na który strony powołują się w czasie rozprawy.
Warto zwrócić również uwagę na to, kto nie może być świadkiem i kiedy może dana osoba odmówić odpowiedzi na zadane jej pytania. Są to oczywiście osoby, które objęte są tajemnicą zawodową. Należą do nich m.in.: ksiądz, prawnik, lekarz, urzędnik. Odmówić zeznań może również osoba spokrewniona lub jeśli jest ona narażona na straty majątkowe, odpowiedzialność karną lub szkody wizerunkowe.