Doręczanie pism urzędowych – jak wygląda praktyka?

Wydaje Ci się, że nie masz obowiązku zgłaszania zmiany adresu zamieszkania – nawet w trakcie toczących się postępowań administracyjnych lub sądowych? Otóż w KPA. jasno określono ten problem i jego rozwiązanie. Sprawdź i zobacz, jak wygląda praktyka.
Podstawa prawna i praktyczny punkt widzenia
Czy oficjalne pisma muszą trafiać pod adres meldunku? Nie. Świadczyć może o tym art. 42. Miejsca doręczania pism adresatowi:
“§ 1. Pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy.
§ 2. Pisma mogą być doręczane również w lokalu organu administracji publicznej, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
§ 3. W razie niemożności doręczenia pisma w sposób określony w § 1 i 2, a także w razie koniecznej potrzeby, pisma doręcza się w każdym miejscu, gdzie się adresata zastanie.”
Warto nadmienić, że wszyscy interesanci mają obowiązek informowania o ewentualnych zmianach adresu. Mówi o tym Art. 41. Obowiązek informowania o zmianie adresu. Jego treść brzmi w następujący sposób:
“§ 1. W toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego.
§ 2. W razie zaniedbania obowiązku określonego w § 1 doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.”
W praktyce oznacza to, że jeśli adresat nie odbierze kilkukrotnie pisma, zostaje ono uznane za doręczone i zaakceptowane. Nabiera zatem swoją moc prawną, co może mieć dla interesantów poważne konsekwencje.