Doprowadzenie do mediacji przed rozprawą sądową – czy jest sens?

Rozprawa sądowa to niemal ostatnia deska ratunku, gdy żadne inne rozwiązania nie przyniosą zamierzonego rezultatu. Na szczęście coraz więcej spraw rozstrzyganych jest na drodze pozasądowej lub w trakcie mediacji. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak doprowadzić do takiego spotkania z udziałem mediatora i jak znaleźć tzw. złoty środek.
Czy i kiedy ugoda w trakcie mediacji zatwierdzana jest przez sąd?
Dzięki mediacji można w prosty i szybki sposób ograniczyć ilość obowiązków, niepotrzebnego stresu i kosztów. Rozprawy sądowe potrafią trwać wiele lat, podczas gdy zawarcie ugody można wynegocjować na przestrzeni kilku godzin. Czy dojście do porozumienia zadowalające dla obydwu stron to wszystko, co obydwie strony muszą zrobić?
Ugoda zawarta przed mediatorem podlega akceptacji przez sąd za sprawą nadania jej klauzuli wykonalności. Sąd zobligowany jest m.in. do zbadania, czy ugoda zawarta przed mediatorem nie jest:
- sprzeczna z prawem lub z zasadami współżycia społecznego,
- nie zmierza do obejścia prawa,
- niezrozumiała,
- sprzeczna.
Zależy Ci na tym, by sąd zatwierdził zawartą ugodę? Należy w tym celu złożyć wniosek o przeprowadzenie przez sąd postępowania zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem. Po zakończeniu procesu i procedury sądowej, ugoda będzie miała natychmiastowo moc prawną. Warto pamiętać także o tym, że zatwierdzenia w sposób błyskawiczny wymaga również ugoda, która nie nadaje się do egzekucji.
Jeśli pojawia się element niezrozumiały lub potrzebujesz pomocy przy negocjacjach, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Są oni do dyspozycji.