Czym różni się kara pozbawienia wolności od kary więzienia?
Otrzymując medialne informacje o sprawach karnych lub wyrokach, często można usłyszeć stwierdzenie “kara więzienia”. Nieco rzadziej pojawia się kara pozbawienia wolności. Czy jest jakaś różnica między tymi dwoma odmiennymi komunikatami? Zapraszamy do dalszej części materiału, gdzie przedstawimy najważniejsze różnice i przybliżymy prawo karne.
Różnica, czy błędne przekazywanie informacji?
Kara więzienia nie występuje według prawa. W języku prawnym (języku aktów prawnych) nie ma zaś synonimów, co narzuca nam spostrzeżenie, że czym innym jest kara pozbawienia wolności, a czym innym kara więzienia. Zgodnie z art. 32 dzisiejszego kodeksu, karami są grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności (tzw. terminowe – od 1 miesiąca do 15 lat), 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotnie pozbawienie wolności. Jak widać, jest to błędne określenie, chociaż często podawane jest odbiorcom w celu podniesienia powagi.
Kara pozbawienia wolności może dzielić się na dwie formy. Areszt i zasadnicza kara pozbawienia wolności. Areszt jest jedną z kar wymierzanych za popełnienie wykroczenia. Może zostać wymierzony w wymiarze od 5 dni do 30 dni. Wykonanie kary aresztu polega na odosobnieniu skazanego. Kara aresztu jest nazywana odpowiednikiem kary pozbawienia wolności z kodeksu karnego. Wykonanie kary aresztu reguluje m.in. Kodeks karny wykonawczy.
Należy zaznaczyć, że areszt nie jest tym samy co tymczasowe aresztowanie stosowane w postępowaniu karnym, które bywa potocznie nazywane aresztem.
Co ciekawe, nie istnieje również termin więzienia. Według prawa w Polsce dysponujemy zakładami karnymi. Można więc domniemać, że przekazywanie wiadomości z określeniami typu więzienie i kara więzienia, to celowe wprowadzanie odbiorców w błąd.