Czym jest zachowek i komu przysługuje?

Zachowek to bardzo złożona instytucja prawa spadkowego, natomiast prawo do zachowku jest formą zabezpieczenia spadkobierców ustawowych. Zachowek należy się wyłącznie najbliższej rodzinie spadkodawcy, czyli małżonkowi, dzieciom, wnukom, prawnukom, oraz rodzicom, w sytuacji kiedy zostali oni z różnych względów pominięci w testamencie, może on być określony jedynie w kwocie pieniężnej, a spełnienie go nie może polegać na przekazaniu jakichkolwiek rzeczy z masy spadkowej. Niemniej jednak obdarowany oraz uprawniony do zachowku mogą dojść do porozumienia w tej kwestii i uprawniony może zrzec się prawa do zachowku w zamian za wydanie mu konkretnego składniku majątku.
Zachowku można domagać się również, gdy jeszcze za życia spadkodawca rozporządził swoim majątkiem w drodze darowizny w taki sposób, że jedna lub więcej osób, które by po nim dziedziczyły według ustawy, nie otrzymały swojej części. Wyjątkową sytuacją jest wydziedziczenie - jeżeli spadkobierca zostanie w sposób prawidłowy wydziedziczony w testamencie , nie może on żądać zachowku, jednakże jego zstępni są nadal uprawnieni do zachowku.
Spadkobiercy, którzy dziedziczyliby po spadkodawcy ustawowo, mogą domagać się zachowku w wysokości połowy wartości majątku, który zgodnie z ustawą by odziedziczyli. Inaczej wygląda to w sytuacji, gdy spadkobierca ustawowy uprawniony do zachowku jest niepełnoletni lub trwale niezdolny do pracy - ma on wtedy prawo żądać zachowku o wartości dwóch trzecich przysługującego mu z ustawy udziału spadkowego.