Czy rozprawy sądowe online to nasza przyszłość?

Technologia udostępnia nam coraz więcej innowacyjnych narzędzi, a rzeczywistość coraz częściej wymusza od nas stosowanie ich w praktyce. Dzięki temu poznajemy nowe możliwości i przekonujemy się na własne oczy, że można usprawnić wiele procesów realizowanych na co dzień w przestarzały sposób. Doskonałym na to przykładem jest wprowadzenie wielu nowoczesnych rozwiązań do sądownictwa, co pozwala wykluczyć lub ograniczyć kontakt z osobami będącymi zagrożeniem. Światowa pandemia COVID-19 sprawiła, że już w tym roku rozpoczęto przeprowadzać rozprawy sądowe online.
Jak to się dzieje?
Jeśli wszystkie strony konfliktu wyrażą chęć i zadeklarują możliwość obecności na wideokonferencji, przeprowadzenie rozprawy online będzie możliwe. Zarówno powód, jak i pozwany może wyznaczyć w tym celu pełnomocnika, który będzie prezentować jego sprawy przed sądem. Dzięki temu bieg rozprawy będzie maksymalnie przyspieszony i ułatwiony, ponieważ nie tylko obecność w sądzie nie będzie koniecznością, ale także udział interesantów staje się w pewnym sensie bezzasadny.
Cały proces jest maksymalnie zautomatyzowany. Strony i pełnomocnicy otrzymują link i dane do logowania. Z ich pomocą muszą zalogować się na krótko przed otwarciem przewodu sądowego. Reszta to już formalność.
Warto zauważyć, że rozprawy online mają pierwszeństwo przed tradycyjną formą konfliktów. Wszystko za sprawą ograniczenia ryzyka zakażeń koronawirusem, który wymusił wprowadzenie technologii do świata sądownictwa. Czy jest to dobre rozwiązanie, które pokazuje nam przyszłość rozstrzygania spraw karnych lub sporów cywilnych? Przekonamy się o tym w niedalekiej przyszłości.