Co można w trakcie zawieszenia działalności?

Wiesz już z poprzedniego artykułu, że możesz zawiesić działalność? Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, co w takim momencie może robić. Czy można podjąć się pracy zarobkowej w zawodzie? Czy można w dalszym ciągu realizować zlecenia dla klientów na tak zwaną działalność nierejestrowaną? Spieszymy z udzieleniem odpowiedzi, by nikt więcej nie miał wątpliwości.
Co wolno, a czego nie możesz zrobić?
Mimo iż przedsiębiorca nie prowadzi w trakcie zawieszenie działalności czynności mających związek ze swoim biznesem, posiada on możliwość odbierania środków wynikających z należności. Dysponuje on również możliwością regulacji zobowiązania powstałych przed podjęciem decyzji o zawieszeniu. Dotyczy to głównie kosztów stałych, np. opłat abonamentowych, czy umów wynajmu nieruchomości (np. biur), zwłaszcza gdy ustalenia zostały zawarte na czas nieokreślony i nie można ich rozwiązać na okres zawieszenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Oprócz tego właściciel firmy posiada możliwość sprzedaży majątku (np. narzędzi pracy) i wykonywania czynności związanych z zabezpieczeniem czy też zachowaniem źródeł przychodu po jej ewentualnym wznowieniu. Co ciekawe, przedsiębiorca podlega mimo wszystko kontrolom i w razie niezgodności lub problemów, ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych i administracyjnych.
Nigdy nie podejmuj działań bez konsultacji z prawnikiem. Dzięki temu ograniczysz lub nawet wyeliminujesz wiele problematycznych aspektów, które mogą przyczynić się do szerszych konsekwencje prawnych, a nawet finansowych.