Co może zrobić ofiara stalkera?

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, czym jest i jak przejawia się stalking. Powstaje zatem pytanie, co może zrobić osoba, która stała się ofiarą stalkera?
Stalkerowi trzeba przede wszystkim dać do zrozumienia, że osoba przez niego nękana nie życzy sobie takiego zachowania wobec niej i nie chce, by stalker się z nią w jakikolwiek sposób kontaktował. Ważne jest również, by osoba nękana unikała jakiegokolwiek kontaktu ze sprawcą – nie może ona odpowiadać na żadne telefony, maile czy też przyjmować podarunków. Od stalkera należy się wyraźnie odciąć, warto również poinformować o zaistniałej sytuacji znajomych i rodzinę, może być to pomocne w przypadku chęci podjęcia kroków prawnych wobec sprawcy.
Stalking sam w sobie jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności, zaznaczyć jednak należy, że przestępstwa z art. 190a §1 i §2 Kodeksu Karnego są ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Oznacza to, że pokrzywdzony musi udać się na policję bądź do prokuratury by złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, po czym złożyć wniosek o ściganie. Ważne jest jednak by osoba, która padła ofiarą stalkingu miała na to dowody, pomocne będą tu wiadomości sms oraz maile, jak również świadkowie, którzy potwierdzą zeznania osoby poszkodowanej. Warto również wspomnieć, że poszkodowany może dochodzić swoich praw także na gruncie kodeksu cywilnego. W przypadku gdy następstwem działań stalkera jest próba samobójcza, o czym mówi art. 190a §3 K.K. nie jest konieczne składanie takiego wniosku – ściganie następuje wtedy z urzędu.