Alimenty dla rodziców

Słysząc słowo alimenty myślimy zazwyczaj o rodzicach płacących na potrzeby swoich dzieci. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że obowiązkiem alimentacji mogą zostać obarczone również dorosłe dzieci względem rodziców. Jak stanowi art. 87 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice i dzieci obowiązani są do wzajemnego szacunku i wspierania się, gdzie poprzez wspieranie się należy rozumieć nie tylko obowiązek duchowy i emocjonalny, ale także i materialny.
Polskie prawo rodzinne normuje również obowiązek alimentacyjny pomiędzy członkami rodziny, wedle art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Jak można zauważyć, przepis ten nie wskazuje, iż obowiązek utrzymania ciąży tylko na rodzicach względem dzieci, ale również na dzieciach względem rodziców.
Rodzice mogą domagać się od swoich dzieci alimentów w przypadku, gdy ich sytuacja majątkowa jest stabilna oraz osiągnęły one samodzielność finansową. Dodatkowo obowiązek alimentacyjny na rzecz rodzica może zostać nałożony na dorosłe dziecko niezależnie od tego, czy mieszkają razem czy osobno. Powstanie obowiązku alimentacyjnego względem rodziców jest uzależnione od zaistnienia określonych przesłanek takich jak popadnięcie przez rodziców w stan niedostatku, czyli nie są oni w stanie zaspokoić swoich uzasadnionych potrzeb. Warto wiedzieć, że aby sąd zasądził alimenty względem rodziców przesłanki stanu niedostatku rodziców i stabilność majątkowa i finansowa dzieci muszą zostać spełnione łącznie.