Alimenty dla małżonka po rozwodzie

Alimenty najczęściej kojarzą się z pieniędzmi płaconymi przez byłego małżonka na utrzymanie małoletniego dziecka. Jednakże Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy przewiduje, że alimenty mogą zostać przyznane przez sąd byłemu małżonkowi, jeżeli ten wskutek rozwodu znalazł się w stanie niedostatku, czyli były małżonek nie będzie w stanie zapewnić sobie odpowiednich środków, które pozwolą mu zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby życiowe. Poprzez usprawiedliwione potrzeby rozumie się normalne warunki bytowe, odpowiednie do stanu zdrowia i wieku danej osoby. Alimenty będą przysługiwały zarówno w sytuacji, jeżeli małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód bez orzekania o winie oraz w przypadku wyłącznej winy jednego z małżonków.
Jeżeli w trakcie rozwodu żaden z małżonków nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, oboje będą mogli zażądać alimentów od siebie nawzajem. Warunkiem są tu jednak popadnięcie w wyżej wspomniany niedostatek oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego do płacenia alimentów byłego małżonka.
Inaczej wygląda to w sytuacji, jeśli rozwód został orzeczony z powodu wyłącznej winy jednego z małżonków. W takiej sytuacji małżonek niewinny rozpadu pożycia małżeńskiego może zażądać od winnego alimentów bez potrzeby udowadniania stanu niedostatku, wystarczy jedynie że wykaże on, iż rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej. Warto również wiedzieć, że w przypadku zasądzenia takich alimentów małżonek wyłącznie winny zobowiązany jest dożywotnio do płacenia ich względem małżonka niewinnego.