Adwokat i radca prawny – podstawowe różnice

Interesanci często nie znają różnic między radcą prawnym i adwokatem. Warto zatem w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jaki jest podstawowy zakres obowiązków obydwu specjalistów.
Z myślą o potrzebach naszych czytelników, przygotowaliśmy krótkie kompendium wiedzy. Mamy nadzieję, że dzięki niemu każdy będzie w stanie określić, jakie są jego indywidualne potrzeby i do kogo powinien udać się ze swoim problemem.
Radcy prawny jako obrońca i zatrudnienie obydwu specjalistów
Do zmian w 2015 r., radca prawny nie mógł reprezentować swoich klientów przed sądem w sprawach karnych i karnoskarbowych. Do 2007 nie mógł również uczestniczyć i bronić stron w postępowaniach rodzinnych. Obecnie to możliwe, przez co możemy mówić o zniesieniu monopolu adwokatów.
Czym zatem różni się zawód prawnika i radcy prawnego? Adwokaci nie mogą zostać zatrudnieni przez firmę na podstawie umowy o pracy lub cywilno-prawnej. Muszą oni prowadzić praktykę na podstawie działalności gospodarczej. Radca prawny może natomiast otrzymać ww. stanowisko w dziale prawnym, bez konieczności otwierania DG. Dla dużych firm, które na bieżąco potrzebują wsparcia prawnego, jest to ogromne ułatwienie i minimalizacja kosztów.
Biorąc pod uwagę obecne przepisy, jest to jedyna różnica. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej mówi się o połączeniu zawodu adwokata i radcy prawnego, tworząc jeden konkretny tytuł. W większości krajów nie występuje taki dualizm, co z pewnością ułatwia klientom wybór specjalisty i nie dzieli specjalistów na “lepszych” i “gorszych”.